Dünya Mutfağı

Dünya mutfağı kavramı gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinmiştir. Buradan hareketle bir bölgeye ait olan yemek kültürünün veya çeşidinin kendi sınırlarını aşıp başka ülkelerdeki mutfaklarda yer edinmesidir. Her kültürün kendi kültürüyle bağdaşan yemek çeşitleri mevcuttur. Örneğin İtalyan yemekleri başında pizza, Japon yemeklerinin en bilenin sushi veya Arjantin yemeklerinin çoğunun etle bağdaştırılması dünya mutfağının çok çeşitliliğinin kanıtlamaktadır.

Popüler dünya yemeklerin başında Çin yemekleri gelir.

  • İspanyol mutfağı çeşitli mezeler sayesinde zengindir.
  • Çin mutfağı diğer mutfak kültürlerine göre daha özgün bir yapıdadır.
  • Ancak Çin halkı mutfak kültüründe tükettikleri hayvanlar yüzünden tepki toplamaktadır.
  • Amerika mutfağında fastfood kültürü mevcuttur.
  • Brezilya mutfağı deniz ve et ürünleri yemekleri konusunda iyi durumdadır.
  • Endonezya mutfağı ise yer fıstığı yemekleri konusunda iyi kültüre sahiptir.
  • Meksika mutfağı ise yemek kültüründe meyveye geniş yer verir.
  • Fransız mutfağı et,sebze ve hamur işine dayalı bir mutfak yapısındadır.
  • Hint mutfağında baharatlar önemli yere sahiptir.
  • Hint mutfağında ayrıca patates, domates ve biber ürünleri önemlidir.

En Sevilen Dünya mutfağı popüler ve tüketilebilen besin gruplarından oluşur.

Çin Yemekleri

Dünya mutfağı arasında Çin yemeklerinin özel ve farklı bir yeri vardır. Dünya mutfağında geniş bir kültüre sahip olan ülke Çin’dir. Çin yemeklerinden bazılarının isimleri ise şu şekildedir: Shou Zhuafan, Chongqing Huoguo, Pekin ördeği, karides mantısı, Kung Pao tavuk yemekleridir. Shou Zhuafanın yapılışı Türk mutfak kültürüne uzak değildir. Çünkü mantının içi karides ile doldurulup yapılır. Daha sonra ise buharda pişirilerek servis edilir. Yüksek sıcaklığa maruz kalmaması bakımında daha sağlıklı bir üründür. Ayrıca Çin ara sokaklarında meşhur Çin lokantaları bulunur. Bu Çin lokantalarında çeşitli böcek, deniz ve et yemeklerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri ayaküstü tüketmenize imkan tanır.

İtalyan Yemekleri

Dünyanın çeşitlilik bakımından zengin mutfaklarında birine sahip olan diğer ülke İtalyan mutfağıdır. Bazı bölgelere göre önemli değişiklikler gösterir. Örneğin ülkenin kuzeyinde patates, balık, pirinç, mısır, domuz eti ve peynir en çok kullanılan malzemelerin başındadır. İtalyan Ligurya’da ise balık ve deniz ürünü çeşitleri daha fazladır. Bunların yanında fesleğen, ceviz, zeytinyağı gibi malzemelerde kullanılır. Ayrıca İtalya kültüründe yemek sadece karın doyurmak için değil sosyalleşmek, sohbet etmek birlikte zaman geçirmek gibi aktiviteler amacıyla da kullanılır. Bu da mutfak kültürünün genişlemesi açısından önemli katkı sağlamıştır. Ayrıca İtalya mutfağından dünya mutfağına birçok yemek kültürü geçmiştir. Bunların başında pizza, spagetti, lazanya, tortellini, panini, bruschetti gelir. Tatlı olarak dünya mutfağına kazandırdıkların başında ise tiramisu, panna cotta gelir.

Meksika Yemekleri mutfaklarında bol bol kişniş, acı biber kullanılır.

Dünya mutfağı kategorisinde Meksika yemek kültürü konusunda önemli yere sahiptir. Ama Türk kültürü gibi Meksika mutfağında et geniş yer kaplar. Meksika mutfağı denilince ilk akla gelen fajita gelir. Fajita demir döküm tabaklarda servis edilir. Dürüm olarak tüketebileceğiniz bir yemek çeşididir. Et veya balıkla yapılabilir. Quesadilla ise iki tane tortilla arasına konulan bir diskle yapılan yemektir. Ekşi krema ile servis edilir